Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Öğrencilerine "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” ve “Flört Şiddeti” Konulu Seminer Düzenlendi

     Kadına yönelik şiddetle mücadelede kurumlar arası koordinasyon ve iş birliğinin geliştirilmesi ve farkındalık çalışmaları kapsamında Karaman Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü tarafından, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi öğrencilerine üniversitenin seminer salonunda kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda bilgi ve farkındalığın artırılması amacıyla seminer düzenlenmiştir.

     Seminerde Semra Yeşilırmak tarafından yapılan sunumda, kadına yönelik şiddetin türleri, yaygınlığı, kadın ve çocuk üzerindeki etkileri, kadına yönelik şiddetle mücadelenin önemi, başvurulabilecek yollar, kadına yönelik şiddetle mücadelede uluslararası ve ulusal mevzuat, şiddet önleme ve izleme merkezleri ve kadın konukevi hizmetleri anlatılmıştır. Yine Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde görevli psikolog Hülya AKMAN ise öğrencilere “Flört Şiddeti” konusunda sunum gerçekleştirmiştir. Bir anne, baba ve eş adayı olan üniversite öğrencilerine karşılaştıkları şiddet vakalarında yapabilecekleri, devlet mekanizmaları hizmetleri, alınabilecek önlemler ve yapması gerekenler konusunda bilgi verilmeye çalışılmıştır.

     Kadına yönelik şiddetle mücadelede işbirliği içerisinde çalışan kurum ve kuruluşların sorumluluklarının da anlatıldığı seminerde köklü ve gerçekçi bir çözüm için çok taraflı bir mücadelenin gerekli olduğu vurgulanmıştır.

     Seminer sonrası katılımcıların konuyla ilgili merak ettikleri hususlar hakkındaki soruları cevaplandırılmış ve bilgilendirme broşürleri dağıtılmıştır.