20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Kutlu Olsun

ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ

 

     Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 20 Kasım 1989 tarih ve 44/25 sayılı kararı ile kabul edilip imza onan ve katılıma açılmıştır. Sözleşme 2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Türkiye sözleşmeyi 14 Eylül 1990 tarihinde imzalamış ve 9 Aralık 1994 tarihinde onaylamıştır. 4058 sayılı onay kanunu 11 Aralık 1994 gün ve 22138 sayılı resmi gazetede yayınlayarak yürürlüğe girmiştir.

     Çocuk Hakları Sözleşmesinin kabultarihi olan 20 Kasım 1999'dan bugüne ülkemizde "Çocuk Hakları Günü" olarak kutlanmaktadır.

     54 maddeden oluşan Çocuk Hakları Sözleşmesi, 18 yaş altındaki tüm bireyleri çocuk olarak kabul etmektedir. Katılım, Gelişme, Yasşama ve Barış ana başlıklarında ülkelerin çocuklara yönelik yerine getirmekle yükümlü oldukları konuları içerir.

     İlimizde müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet göstermekte olan Çocuk Hakları Komitesi, gönüllülük esasına dayalı olarak tüm çocuklarımızın katılımına açıktır. 

     Çocuk Hakları Sözleşmesinin tanıtımı, uygulaması, sonuçlarının alınması ve yaygınlaştırılmasına yönelik katılımcı anlayışla faaliyetler yürütülmektedir.

     Tüm çocuklarımızı komitemize katılmaya davet ediyor, çocuklarımızın ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ'nü kutluyoruz.


                                                                                                                                                                    AÇSH İl Müdürlüğü
                                                                                                                                                                Çocuk Hakları Komitesi